Whatsapp Canlı Destek Butonu
02129095753
  0 (552) 610 3333
info@kurumsalpatent.com.tr

Marka Ve Patent Ne İşe Yarar?

Marka Ve Patent Ne İşe Yarar?

Marka Ve Patent Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta birçok ürün kullanıyoruz. Kullanmış olduğumuz ürünlerin her birisinde marka mevcuttur. Marka ve patent kavramı ürünler için oldukça önemlidir. Patent ve marka sayesinde ürünün her türlü haklarına sahip olunabiliyor. Bu yüzden bir üretilmeye başlamadan önce gerekli tüm işlemler yapılmalıdır.  Bir ürün üretilmeden önce var kanunlar yönetmeliğine uygun bir şekilde marka ve patent işlemleri yapılmalıdır. Bir ürünün hiçbirine benzemeyen, farklı ve yeni durumda olması durumunda alınacak olan patent kişiye tüm hakları verir. Bir ürünün patentini alarak tüm haklarına sahip olunabilir.

Marka Ve Patent Firmalar İçin Önemlidir

Marka ve patent tüm firmalar için oldukça önemli bir kavramdır. Bir buluşun veya ürünün kişiye tescillenmesi tüm haklarının o kişiye verilmesi işlemidir. Patent alınarak bir ürün hakkında her türlü haklarına sahip olunuyor. Bir başka ürün hakkında herhangi bir hak talep edemiyor. Patent alınan bir ürünün her türlü hakları patent sahibine aittir. Dilediğin zaman ürünü herkese verebilir veya dilediği zaman patentini başka bir kişiye devredebilir. Yurtiçi ve yurtdışında ürünün tüm hakları paten sahibine ait olduğu için, farklı amaçlar için kullanılmasının önüne geçilebilir. Ürünün patent sahibi olunduğu zaman, bir başka kişi tarafından kullanılması durumunda gerekli mahkemelere başvurma işlemi yapılabilir. İzinsiz ve haksız kullanılması, ürünün patent sahibine bir hak doğurur.

Patent Ve Marka Avantajları

Patent ve marka sahibi olan her türlü ürünün hakları kullanıcısına aittir. Marka olan bir ürünü bir başka kişiye değer edebilme hakkına sahiptir. İzinsiz olarak kullanılan markaları kendisi tarafından hak iddia edildiği sürece hak sahibidir. Patentli markası kişiye özgü olan ürünler, yurt dışında gerekli işlemler yapıldıktan sonra dünyanın her yerinde sahibi olarak kullanılabilir. Marka, her türlü hakkını korumak ve kollamak ile mükelleftir. Patenti alınan bir ürünün başka kişiler tarafından kullanımı mümkün değildir. Başka kişiler tarafından kullanıldığı zaman gerekli tüm haklara sahip olunuyor. Marka ve patent, firma ve ürünler için oldukça önemlidir. Bu yüzden gerekli tüm prosedürler doğrultusunda ürünlerin veya firmaların patent ve marka işlemlerini düzgün bir şekilde yaptırması gerekiyor.