Whatsapp Canlı Destek Butonu
02129095753
  0 (552) 610 3333
info@kurumsalpatent.com.tr

Marka Ve Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka Ve Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka Ve Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir ürünün kişi ait olabilmesi için marka ve patentin alınması gerekiyor. Marka ve patent her ürüne ve firmaya ait olarak değişebilmektedir. Yeni tasarlanan ve bulunan bir ürünün patenti alınarak kişiye ait tüm hakları korunabilir ve savunulabilir. Herhangi bir ürün, yeni bulunmuş ve yeni keşfedilmiş ise keşfeden ve bulan kişi patentini alarak üretimini çoğaltabilir veya piyasadan kaldırabilir. Patent ve marka bu yüzden oldukça önemli bir kavramdır. Kurumsal kimliği olan firmalar doğrultusunda bir marka üretimi yapılıyorsa patenti alınarak her türlü hakları o kişiye sabitlenir. Marka almadan önce marka araştırması yapılarak gerekli tüm işlemler yapılmalıdır. Patenti alınan bir ürün tüm yurt içindeki hakları o kişiye aittir. Patent başvurusu yapılırken alınacak ürünün kişiye özgü üretildiği katlanmalıdır. Belli başlı işlemlerden geçirilen evraklar doğrultusunda, patent alınabilir.

Patent Ve Marka İçin İzlenecek Prosedürler

Patent işlemi yapılmadan önce bulunan buluş veya ürünün araştırması yapılır. Araştırmalar yapan kuruluş bu ürünün patent verilmesine karar verirse, patent verme işlemleri başlatılır. Patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmak yeterlidir. Başvurunun ardından birçok Prosedür yaptırmak gerekiyor. Prosedürler doğrultusunda Türk Patent Enstitüsü, patent vermeyi doğrular ve kabul ederse, ürün kişiye olarak patent verilir. Aynı şekilde marka işlemleri için de gerekli olan adımlar izlenir. Patent ve marka aynı kavramdır. Her ikisi de bir ürün veya kuruluşun, tüm haklarını kullanmak ve korumak için almış olduğu belgedir. Bir ürünün patentini alarak birçok hak elde edilir. Bu haklar doğrultusunda ürünün ve markanın dilediği şekilde ürünü kullanma hakkı doğar.

Türk Patent Enstitüsü Başvurusu

Türk Patent Enstitüsü, kişiye ait olan buluşların ve tasarımların patentini veriyor. Kişiye ait özgün tasarımlar kişinin kendini olduğu kanıtlanırsa ve doğrulanırsa patentini kolay bir şekilde alabilir. Patent alma işlemleri esnasında belli başlı ücretleri ödeniyor. Düzenlenen belge neticesinde patent işlemi tamamlanıyor. Kişi patentini almış olduğu her türlü ürünü ülke içerisinde haklarını kullanarak savunuyor ve kolluyor. Yani kişiler tarafından kullanılması yasak hale geliyor.